10:08 am - wtorek Październik 22, 2019

Probiotyki

Opaliński http://pl.gsk.com/media/716887/infanrix-hexa-ws-1049-druki-pl-26_01_2017.pdf

ProbiotykiInnym działającym pozytywnie środkiem, który możemy zakupić w aptece bez recepty, są tak zwane probiotyki. Jest to określenie produktów zawierających „dobre” bakterie z rodziny Lactobacillus, stanowiące przeciwwagę bakterii prowadzących do infekcji w organizmie. Oba typy bakterii pokrywają błony śluzowe przewodu pokarmowego, język i pochwę, a także skórę. W przypadku, gdy liczba bakterii probiotycznych, które wytwarzają pałeczki kwasu mlekowego, zmniejszy się, zwiększa się ryzyko infekcji. Ponadto, odpowiedni poziom bakterii probiotycznych chroni nas przed biegunką, zapewnia prawidłowe trawienie, polepsza wchłanianie witamin czy minerałów. Ilość probiotyków w naszym ciele może się zmniejszyć w wyniku czynników takich jak: stosowanie antybiotyków (które niszczą zarówno złe, jak i dobre bakterie), stres, infekcje, a nawet… ciąża. Dlatego – w przypadku, gdy któryś z tych stanów zaczyna nas dotyczyć, a nawet w innych momentach, profilaktycznie – warto zażywać syntetyczne probiotyki, będące stałym elementem w asortymencie aptek.

Probiotyki doustne dostępne są w formie tabletek i kapsułek, a także rozpuszczalnego w wodzie proszku czy nawet żelek i cukierków. Te ostatnie przeznaczone są szczególnie dla dzieci niechętnie zażywających jakiekolwiek tabletki. Mogą być jednak rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy z dystansem podchodzą do regularnego zażywania suplementów i probiotyków. O probiotykach doustnych należy szczególnie pamiętać, kiedy jesteśmy w trakcie terapii antybiotykami – aby nie nabawić się dolegliwości układu trawiennego.

Oprócz tego, dla kobiet dostępne są probiotyki ginekologiczne w postaci kapsułek dopochwowych. Zalecane są one w przypadku skłonności do infekcji – czy to bakteryjnych, czy grzybicznych. Ponieważ globulki te mogą wypływać z pochwy i brudzić bieliznę, skomponowano już także probiotyki ginekologiczne w postaci doustnych tabletek. Dzięki temu, można dbać o zdrowie intymne bez wyrzeczeń.