Bardzo ważną gałęzią wśród leków dostępnych bez recepty są preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, które zażywamy najczęściej w przypadku bólu głowy czy dokuczliwych bóli menstruacyjnych. Dolegliwości te są bardzo częstsze we współczesnym społeczeństwie i choć bardzo wielu ludzi zażywa wspomniane wyżej leki pod różnymi nazwami handlowymi, można powiedzieć, że większość z nich opiera się na tych samych substancjach aktywnych.
Dostępne obecnie na rynku środki przeciwbólowe można podzielić na opioidowe, spośród których bez recepty można zakupić jedynie kodeinę, i bardzo popularne tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne. W tej grupie najpopularniejszym lekiem jest aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Można tu wymienić także takie środki jak ibuprofen czy diklofenak. Do innej grupy środków należy paracetamol, który działa jedynie przeciwbólowo, nie ma jednak zastosowania przeciwzapalnego.
W lekach, których celem jest uśmierzenie bólu menstruacyjnego i innych bóli brzucha, zastosowanie mają także substancje o działaniu rozkurczającym. Jednym z takich środków jest drotaweryna, syntetyczna substancja, rozkurczająca mięśnie gładkie. W trakcie miesiączki, redukuje ona bolesne skurcze macicy, co zmniejsza dokuczliwość tego stanu.